a Hewlett Packard laptop élettartama ezek szerint két és fél év. A gyárilag beépített procihűtési hibát kijavítottam múltkor, most a belső (b/g) wifi kártya füstölt el, ami nem is lenne gond, mert egyébként is usb-s külső eszközt használok, mert az b/g/n szabványokra képes, ám a hőtermelés (tényleg elfüstölt, a füst oka ugye többlethő a panelen) halványan kihatott az alaplapra is (egy szolid tenyérnyi korom és félvezetőgőz-lecsapódás bevonat picit átrendezte az áramkörök elektronvezetési lehetőségeit), így csaknem 101%-kal :) csökkentette a működési képességét... ami használható maradt, az:
képernyő, billentyűzet, memóriák, merevlemez, egy akkumulátor, illetve a bios lítiumos laposeleme :)
Kapcsolódó ötlet: valami időzített randomszerű hibát generáló öngyilkoló áramkör lehetne beépítve, ami mondjuk itt-ott ellenirányú túláramot okozhat egyes polarizált kondenzátorokban, a garanciális időtartam lejárta után, kb fél éven belül, ez a "garancia utáni meghibásodás"-jelenség egyébként az összes mobiltelefonomnál ugyanilyen időtartam használat után bekövetkezett. Azt most nem feltételezem, hogy az eszközöknek használat arányos élettartama, elöregedése lenne, hiszen az túl egyszerű válasz, nélkülöz minden kreatív logikát és lehúzós globálcég világképet, habár megfelelő bevonatok megfelelő időben történő használatával az oxidáció, és némely ionvándorlások, (mint a többhő okai és így másodlagos hibaforrások) meglőzhetőek lennének (első helyen ugye a laptop leejtése plusz az italbeleöntés szerepelne a listán), de abban ugye mi lenne a biznisz, ha a potenciális fogyasztó nem lenne fogyasztásra kényszerülve a generált piac(képes) igényeinek okán?? :D
Szóval tegnap reggel füst, két órával később, a kárfelmérés elvégzése után átbuszoztam a város másik végébe(piros emeletessel, természetesen a látvány élvezetéért a szélvédőre tapadtam), ahol vettem egy olyasmi netbook-ot, mint amilyet kinéztem egy-két hónapja, pont olyan modell már nem kapható, még ha rendelhettem volna neten is, ám mások gépein nem adok meg banki adatokat. Viszont így egy nappal később utazhatok szabadság okán szerte a környéken, emiatt nem leszek netközelben vagy' két hétig. Ez most egy utazásokkal egybekötött tanulós szabadságolás lesz, bővítendő helyismeretemet a régió városaival kapcsolatban, illetve a régóta esedékes célzott nyelvtanulás páros napokon, szakdoga alkotása páratlan napokon.
Illetve beszereztem egy 2.5-ös usb-s merevlemez-tokmányt, hogy a megmaradt vinyót legalább használhassam, persze a rajta levő adataimat is ennek folyományaként...
A merevlemez csak azért merev a nevében, mert a műanyagfólia-korongos zsebrevágható (Floppy Disc) tárolókétól kevésbé hajlékony, esztergált alumínium korongokat alkalmaznak benne. A felületi réteg persze azonos mágnes-elven tárol adatot. Az igazi különbség persze nem ez, hanem az iró-olvasó-motoros szerkezbeni integrált jelleg, azaz ha viszed, nem csak az adathordozót+burkoló réteget emeled ki a gépből, hanem a tárolóegységet is, a megfelelő név inkább IDD (Integrated Disc Drive) lenne a HDD helyett. Ezért kedvelem inkább a vinyó (winchester) megnevezést a közkeletűek közül.